Dom alebo byt

Upratovanie a prostredie, ktoré nás obklopuje

Naše prostredie nás ovplyvňuje omnoho viac, ako si myslíme. Možno ste o tom nepočuli a možno už áno.

Prečo nás prostredie ovplyvňuje omnoho viac, ako si myslíme? Správnym rozmiestnením nábytku a ďalších vecí v domácnosti sa venuje Feng-šuei.

No touto myšlienkou o vplyve na psychiku sa nezaoberá len Feng-šuei, ale aj psychológovia a ďalší odborníci na psychické zdravie.

Prečo je dobré upratovať?

Okrem celkom pragmatických dôvodov – „že žiť v neporiadku nie je zdravé“ a „že sa nebudete hanbiť, keď príde návšteva“, existuje aj iný dôvod. Totiž, neporiadok okolo nás môže negatívne ovplyvniť psychické zdravie. Nehovoríme tu len o klasickom vysávaní, umývaní okien a leštení nábytku. Myslite aj na hĺbkové tepovanie a to najmä kobercov, matracov a čalúnenia.

Neporiadok sa môže odzrkadliť napr. v spánkových problémoch. Náš mozog na nevedomej úrovni vníma neporiadok. Ľudský mozog je nastavený tak, aby vo všetkom hľadal zmysel, postupnosť, poriadok – celistvosť.

Neporiadok je niečo neprirodzené, nedokončené. A nedokončené veci treba dokončiť. Preto sa mozog v noci môže namiesto spánku koncentruje na dokončenie úlohy.

Z nespavosti následne vyplývajú ďalšie „nepríjemnosti“ – únava, nižšia pozornosť, roztržitosť počas dňa, podráždenosť atď.

Ako by mala vyzerať ideálna miestnosť, v ktorej človek spí?

Izba, v ktorej človek spáva, by mala byť zariadená úplne jednoducho. V najideálnejšom prípade by mala byť vybavená iba posteľou a malým nočným stolíkom.

Na nočnom stolíku by mala byť položená maximálne nočná lampa.

Ďalšie veci sú iba zbytočným rozptýlením. Je jasné, že takéto usporiadanie je nereálne, pretože voľný priestor je nedostatková záležitosť v každej druhej domácnosti.

Neodporúča sa mať v spálni také tie klasické rušivé elementy ako je počítač a/alebo televízor.

Ďaleko, ďaleko z nášho dohľadu pred a počas spánku by mali byť pracovné materiály. Tie aj na nevedomej úrovni evokujú v mozgu pocit, že niečo nie je dokončené a treba to dokončiť.

Vidíte, aj taká obyčajná maličkosť , ako je priestor, ktorý nás obklopuje, dokáže výrazne ovplyvniť život. A popritom je to tak jednoduché zmeniť – stačí len upratať a profesionálne vytepovať.